Środa, 20.05.2020 roku /3

Temat :  MAKARONY





Makaron kojarzy nam się ze spaghetti, ale to nie tylko to danie.



Głównie makaron gotujemy do zup, ale można wieczorem zamiast kanapek odsmażyć makaron na masełku lub rano podać z mlekiem.
 Niby nic, ale smakuje wybornie, można dodać jajko i jest jeszcze lepszy lub inne dodatki typu : wędlina, cebula ,warzywa.





Najstarszy makaron znaleziono w Chinach,  miał cztery tysiące lat i ok. 20 cali długości. Znaleziono go w wiosce z okresu neolitu nad brzegami Żółtej Rzeki. To najstarsze odkryte przez archeologów jedzenie. Według legendy do Europy miał go jakoby sprowadzić wenecki podróżnik, Marco Polo. Jest to jednak tylko legenda, bowiem już tysiąc lat wcześniej, w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspomniał o tego typu potrawie, natomiast Muhammad al-Idrisi udokumentował istnienie suszonego makaronu (takiego, jak współczesny) w południowych Włoszech, na Sycylii i w Trabii ok. XII wieku, czyli jeszcze przed narodzinami Marco Polo.



 Ma setki form, kolorów i rodzajów oraz jest bazą wielu dań – tych popularnych na całym świecie, jak i lokalnych. Makaron znają, lubią i jedzą niemal wszyscy, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie, na obu półkulach, pod każdą szerokością geograficzną. Inspiruje zarówno domowych smakoszy, jak i mistrzów kuchni. Ma nawet swoje święto – 25 października przypada Światowy Dzień Makaronu. Poznaj kilka ciekawostek na jego temat.


Liczne rodzaje makaronów to zasługa XV-wiecznych mnichów, którzy jako pierwsi zaczęli je tworzyć. Do dziś opracowano ponad 300 jego rodzajów.

2. Je go cały świat!

Polacy zjadają średnio 5 kg makaronu rocznie, znajdujemy się tym samym na 19. miejscu na świecie. Na pierwszym plasują się oczywiście Włosi (zjadają aż 28 kg), po nich są Wenezuelczycy (prawie 13 kg), a pierwszą trójkę zamyka Tunezja (niemal 12 kg).

3. Ma swoje święto

25 października obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu (World Pasta Day), który ustanowiony został przez World Pasta Congress w 1995 roku w Rzymie. To międzynarodowe święto promujące konsumpcję makaronu, jako dania zdrowego, niedrogiego i bardzo smacznego. Tego dnia miłośnicy makaronu z całego świata dyskutują o ekonomicznej i gastronomicznej wszechstronności makaronu i dzielą się kulinarnymi pomysłami i doświadczeniem. Jednak przede wszystkim ucztują i cieszą się jego smakiem!

4. Nie wolno go kroić!

Najdłuższy chiński makaron to metrowej długości nitka, którą podaje się w miseczce zupy w Chinach. Nie wolno jej kroić! Przy wsysaniu makaronu można sobie na szczęście pomóc pałeczkami lub porcelanową łyżką.

5. Tradycyjne metody produkcji

Polska marka Lubella od 1881 roku mieli ziarna na mąkę we własnym młynie. To z niej powstają makarony.

6. Mistrzowscy Japończycy

W Japonii w 2010 roku wyprodukowano makaron o rekordowej długości 3776 m.

Do Japończyka też należy rekord w jedzeniu makaronu. W 2011 roku Takiru Kobayashi zjadł 100g tego przysmaku w 45 sekund.

7. Superlasagne

W 2012 roku pewna restauracja z Krakowa przygotowała największą lasagne świata – ważyła ponad 4 800 kg. Poczęstowano nią ponad 10 tys. osób!

8. Czy spaghetti rośnie na drzewach?

W 1957 roku w brytyjskiej telewizji pokazano program dokumentalny, a w nim materiał o szwajcarskiej „farmie spaghetti”, gdzie makaron rośnie na drzewach. W redakcji odebrano wiele telefonów z pytaniem jak uprawiać taki makaron. Wkrótce okazało się jednak, że program był telewizyjnym żartem z okazji Prima Aprilis.


 Makaron i przepisy.

 https://www.youtube.com/watch?v=pSvHZrYbQzU

 https://www.olgasmile.com/smazony-makaron-z-jajkiem.html


https://www.mniammniam.com/makaron-smazony-z-jajkami 

https://smaker.pl/polecane/makaron-zasma%C5%BCany-z-jajkiem 

https://www.youtube.com/watch?v=eROz6T4BFS4 



Komentarze

Prześlij komentarz

anna.ryt@sosw.swinoujscie.pl

Popularne posty z tego bloga