Wtorek , 26.05.2020 roku /4

Zielony tydzień.



 Wczoraj był groszek , dzisiaj ogórek.

„Sezon ogórkowy”, to nie tylko czas zbiorów tego warzywa. Tym mianem określamy także przestój w życiu kulturalnym i politycznym. Ogórek jest silnie zakorzeniony nie tylko w polskiej kulturze, na co wskazuje (na przykład) frazeologia, lecz także w kuchni i kosmetyce. W jaki sposób ogórek składający się niemalże wyłącznie z wody może działać cuda dla naszej urody, a także być jedną za najpopularniejszych zakąsek i obowiązkowym składnikiem śniadaniowej kanapki czy obiadu?



Ogórek stary jak świat.

Ogórek to jedno z najstarszych warzyw na świecie. Źródła historyczne podają różne informacje co do daty, którą można uznać za początek jego uprawy, jednak uznaje się, że zaczęto go hodować aż 400 lat temu. Pochodzi z Indii, gdzie do dzisiaj można spotkać jego dziko rosnące odmiany. Etymologia nazwy tej rośliny wskazuje na jej aryjskie, greckie, arabskie i ormiańskie korzenie. Biblia określa ogórek mianem warzywa „egipskiego”. Starożytni Grecy wierzyli, że spożywanie tej rośliny poprawia rozum i uspokaja serce, tłumiąc namiętność. Rzymianie z kolei docenili walory smakowe ogórka i spożywali go w formie przekąsek o właściwościach orzeźwiających. W Polsce ogórki pojawiły się już w wieku dziewiątym, dzięki handlowi z Bizancjum i do dzisiaj są jednym z najchętniej kupowanych warzyw, tak, jak ziemniaki czy kapusta. Pod koniec wieku piętnastego ogórki trafiły z Europy do Ameryki, dzięki Kolumbowi, który przywiózł je ze swojej podróży i zasadził na wyspie Haiti. W czasach współczesnych ogórki uprawia się niemal na całym świece. Wyjątek stanowi Antarktyda. W Norwegii, ze względu na niekorzystny klimat, specjalne odmiany tych warzyw hoduje się w szklarniach.


Trzy wcielenia ogórka.

W uprawie ogórki dzieli się na trzy kategorie:
  • ogórki gruntowe, nadające się do kiszenia, mają szorstką skórkę pokrytą włoskami. Ich maksymalna długość to 15 cm;
  • korniszony – są niewielkich rozmiarów, nie przekraczają 6 cm i świetnie nadają się do marynowania;
  • ogórki szklarniowe – rosną nawet do 30 cm i mają gładką skórkę, pozbawioną chropowatości. Najczęściej spożywa się je w sałatkach.
  • ogórki małosolne, z koprem, chrzanem, solą i czosnkiem 


 OGÓRKI : 


 OGÓRKI GRUNTOWE


 OGÓREK SZKLARNIOWY  

 OGÓREK KISZONY 




 OGÓREK MAŁOSOLNY 




 OGÓRKI KONSERWOWE




 A CZY WICIE, ŻE SĄ TEŻ CHIPSY OGÓRKOWE !!!




SĄ TEŻ BIAŁE OGÓRKI :)))




A TAKŻE SAMOCHÓD WV, POTOCZNIE NAZYWANY OGÓRKIEM  

 

Ogórkiem nazywa się również owoc KIWANO , zobaczcie jaki to ciekawy owoc, niestety w Polsce nie uprawiamy go, ale można go zobaczyć z sklepach gdyż jest sprowadzany z Afryki.


Kolejna ciekawostka, to :

OGÓREK MORSKI !!!



 
 Podsumowując : 


Jak wiemy, w polskiej kuchni ogórki są bardzo rozpowszechnione. Mamy zupę ogórkową, spożywamy je na surowo, w mizerii ze śmietaną w formie kiszonej i konserwowej – z dodatkiem aromatycznych przypraw.

Z ogórka robimy różne koktajle, maseczki na twarz.





O ogórkach można by tak bez końca, ale my poprzestańmy na tym :  




Komentarze

Prześlij komentarz

anna.ryt@sosw.swinoujscie.pl

Popularne posty z tego bloga