Środa, 13.05.2020 roku

PDP , klasa SPP II A/3

Temat : Frytki belgijskie.



 Frytki to jeden z najważniejszych symboli Belgii. Zarówno we Flandrii, jak i Walonii, frytki belgijskie kupimy niemal we wszystkich lokalach. Grube, chrupiące frytki, podawane są jako samodzielna potrawa, z przeróżnymi (opartymi zazwyczaj na majonezach) sosami w papierowych rożkach lub jako dodatek do innych potraw.
Jaki jest sekret belgijskich frytek i dlaczego są tak chrupiące i miękkie w środku? Jest to zasługa tradycyjnego, dwukrotnego smażenia. Do smażenia belgijskich frytek tradycyjnie wykorzystywany jest łój wołowy. Tłuszcz zwierzęcy w ostatnim czasie zastępowany jest jednak często przez oleje roślinne, które również pozwalają uzyskać podobny, lecz nie taki sam efekt. Komisja Europejska w 2017 roku wydała również zalecenie, aby zrezygnować z podwójnego smażenia, na rzecz wcześniejszego blanszowania (krótkiego gotowania) i pojedynczego smażenia, aby ograniczyć, wydzielanie się rzekomo negatywnych dla zdrowia czynników. Zalecenie to w Belgii zostało odebrane bardzo negatywnie, jako atak na kulturę i tradycję kulinarną kraju. Frytki nadal smażone są więc dwukrotnie, a następnie podawane są z majonezem lub innym sosem na bazie majonezu. W Belgii raczej nie je się frytek z keczupem.
Jak przygotować idealne, domowe frytki belgijskie? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Sam proces smażenia jest stosunkowo łatwy, a jedyną trudność może sprawić oszacowanie odpowiedniej temperatury oleju, jeśli nie używamy do tego frytkownicy oraz dobór odpowiednich ziemniaków. Przez swoją prostotę, frytki robione są na wiele sposobów. Przy opracowywaniu tego przepisu, chcąc zachować jego tradycyjny charakter, kontaktowaliśmy się z belgijskimi kucharzami. Zapraszamy do zapoznania się z efektem naszej pracy, którym jest przepis na frytki belgijskie.

Link : 


Komentarze

Prześlij komentarz

anna.ryt@sosw.swinoujscie.pl

Popularne posty z tego bloga